Víte, jak pečují sestřičky o vaše miminko po porodu?

  • Neratovice
  • 5.11.2021

Víte, jak pečují sestřičky o vaše miminko po porodu?

V průběhu těhotenství asi každá žena přemýšlí nad svým porodem, nejen nad jeho samotným průběhem, ale také o tom, jaké budou první chvíle a dny po něm. Často kromě těšení se na miminko přemýšlí i nad tím, jak péči o něj zvládne a možná ji přepadnou i obavy, obzvláště když situace nedovolí, aby s ní miminko zůstalo na pokoji hned po porodu. A to buď z důvodu prodělaného císařského řezu nebo z dalších zdravotních důvodů týkajících se ženy či miminka. A tak se může stát, že si maminka po náročném porodu kvůli nervozitě nemůže odpočinout a místo toho se strachuje o to, jestli pláč, který se nese z místnosti s miminky, nepatří tomu jejímu. Hlavou jí pak víří neodbytné myšlenky na to, jak probíhá péče o její miminko bezprostředně po porodu nebo ve chvílích, kdy s ním není, a jaké úkony s ním zdravotní sestry dělají, aby jejímu novorozenému uzlíčku štěstí zajistily potřebnou péči.

Porod na prvním místě

Celý chod porodnického oddělení a všechny úkony, které s miminkem zdravotní sestry vykonávají, se řídí podle toho, jak porody přicházejí a probíhají na sále. To je alfa a omega všeho. Zdravotní sestry mají na starost celou řadu činností, od hlídání času porodu, až po hlídání teploty novorozence, kterého po porodu a základním ošetření zavinují do nahřátých dek a plen. „Většiny porodů se jako dětské sestry účastníme a mají přednost před ostatními povinnostmi. Když se novorozenec narodí a je v pořádku, zůstává po porodu v náručí matky. Necháváme jim tak prostor pro ten jedinečný okamžik, kdy miminko ženě položíme na břicho − poprvé se s miminkem uvidí a mohou se začít poznávat, a děťátko se může poprvé přisát k maminčinu prsu, čímž se podpoří snadnější nástup laktace. Někdy je jen třeba trošku naší pomoci, aby první přisátí miminka proběhlo v klidu,“ říká Markéta Hronková, dětská zdravotní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Neratovice, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA. Novorozenci jsou první dvě hodiny po porodu velmi aktivní a chtějí zkoušet sát, ale každý má své tempo, ženě a miminku je tedy dobré dopřát dost času. Takzvaný bonding má totiž obrovský pozitivní vliv jak na matku, tak na dítě. Kromě snadnějšího nástupu laktace ženám pomáhá lépe se vyrovnat s bolestí spojenou s  porodem a miminku dává pocit bezpečí.

Pořadí péče o miminko určují maminky

Položením děťátka na břicho novopečené maminky ale poporodní péče sestřiček nekončí, na řadě je několik úkonů, které je potřeba provést. V některých porodnicích je dokonce možné nezbytné úkony provést na těle matky. „Když dotepe pupeční šňůra, přištípneme na ní plastikový kolíček a zbytek odřízneme. Novorozence na sále také zvážíme, změříme délku obvodu hlavy a hrudníku, změříme i teplotu. Jako prevenci zánětu se dítěti vykapou oči. Následuje kontrola pediatra. Pořadí těchto činností si u nás maminky určují samy,“ říká Markéta Hronková. Pokud má novorozenec nějaké komplikace, postupují zdravotní sestry dál podle instrukcí lékaře. „Čas od času nastanou i situace, kdy musíme zasáhnout více, některá miminka potřebují jen odsát nos, prodýchnout kyslíkem nebo stimulovat k nadechnutí. „U všeho asistujeme nebo tyto práce vykonáváme,“ upřesňuje Markéta Hronková, dětská zdravotní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Neratovice, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA.

Jaké další činnosti mají dětské zdravotní sestřičky v porodnici na starost?

Každá směna dětské zdravotní sestry, pokud není na porodním sále, začíná předáním informací o novorozencích, kteří jsou v porodnici hospitalizováni. „Dozvíme se, jak jde maminkám kojení, co už je naše kolegyně stihly naučit a co čeká na nás (jako např. přebalování, koupání, kojení, manipulace s novorozencem, organizace provozu apod.). Dětem také podáváme vitamin K a některým sledujeme fyziologické funkce. Také novorozenecký screening sluchu dětem, které by mohly po vizitě lékaře jít domů, provádíme my. Práce s tímto přístrojem je sice náročná na čas a trpělivost, ale je to důležité vyšetření, jehož cílem je včasný záchyt trvalého poškození sluchu a případně včasné zahájení léčby,“ říká Markéta Hronková. Děti jsou na oddělení také každý den vážené, měří se jim tělesná teplota TT, čistí jim pupeční pahýl a mezi 48. a 72. hodinou života děťátka jim sestřičky odebírají krev z paty kvůli screeningu novorozeneckých vad, a podle instrukcí lékaře dětem odebírají i krev z žíly, např. při podezření na infekci nebo žloutenku. Pokud se dětem potvrdí velká žloutenka nebo mají například dechové potíže, nízkou hladinu cukru nebo nízkou teplotu, musí zůstat na sesterně v inkubátoru. „Při velké žloutence léčíme děti pod speciální lampou s modrým světlem a maminkám je nosíme jenom ke kojení, dokud žloutenka neustoupí. Po ranních vizitách maminkám ukazujeme koupání, kojení a plníme ordinace lékaře, které z vizity vyplývají. Některé maminky nepotřebují příliš pomáhat, jiným se musíme alespoň zpočátku věnovat při každém kojení, které u nás probíhá zhruba každé 2 až 3 hod,“ říká Markéta Hronková.

A jde se domů

Když nastane den D, tedy propuštění z porodnice, dostává maminka od sestry nejen propouštěcí zprávu, ale i řadu cenných praktických rad a doporučení. „Při odchodu domů maminky dostanou propouštěcí zprávu a popovídáme si o dalších radostech i povinnostech. Jsme také moc rády, když nám maminky před odchodem domů přijdou ukázat své miminko „v civilu“ a rozloučit se s námi. Také nás pak čeká trocha administrativy a úklidu, protože dokumenty i o propuštěných dětech musíme založit a uklidit, pak umyjeme jejich postýlku a připravíme ji na příchod dalšího miminka,“ uzavírá Markéta Hronková, dětská zdravotní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Neratovice, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA.