Oddělení Následné intenzivní péče (NIP) je určeno k péči o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a jsou dosud částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, typicky na umělé plicní ventilaci.
Oddělení není určeno pro akutní příjmy.
Hlavním posláním pracoviště Následné intenzivní péče je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a překlad nejčastěji na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP). Příjem pacienta na NIP je možný z oddělení ARO, JIP nebo jiného oddělení NIP.
Podmínkou přijetí pacienta na NIP je předchozí pobyt na resuscitačním lůžku v rámci ARO a jednotek intenzivní péče. Pacienti většinou nemohou sami dýchat a jsou dlouhodobě závislí na dýchacím přístroji.
Dále jsou to pacienti, kteří se zotavují po těžkých mozkolebečních poraněních, neurologických onemocněních a těžkých septických stavech, u nichž nedošlo k plné obnově mozkových funkcí a potřebují nejen zajištění komplexní intenzivní péče, ale i nepřetržitý monitoring životních funkcí.
Úkolem dlouhodobé intenzivní péče je nejen vyřešení, resp. dořešení, akutního zdravotního problému, ale i nácvik základních životních dovedností a počátek snahy o resocializaci pacienta.
Tento proces je komplexní a zahrnuje péči:
Nezastupitelnou roli v celém procesu léčby a resocializace pacienta hraje, pochopitelně, i rodina a její, pokud možno, co nejčastější návštěvy.
V některých případech je možné, po předchozí dohodě s ošetřujícím personálem, aby se rodina i přímo podílela například na rehabilitaci, výživě či nácviku některých základních životních návyků svého příbuzného.
Spolupráce s fyzioterapeuty je naprosto stěžejní. Každý pacient v rámci kondice rehabilituje pasivně i aktivně dvakrát denně 7 dní v týdnu. Používají se specifické rehabilitační pomůcky pro bazální a audiovizuální stimulaci.
Oddělení je nadstandardně vybaveno moderní zdravotnickou technikou.
Prosíme příbuzné, aby měli strpení v případě, kdy je v době návštěv nutno na NIP řešit akutní situace (např. příjem či intervenční výkony) a vyčkali, než je sestra vyzve k návštěvě.
U pacientů, kteří jsou v bezvědomí a nemohou tedy projevit své přání ohledně osob, které je navštěvují, povolujeme z etických důvodů návštěvy pouze blízkým příbuzným.
Prosíme rodinné příslušníky, aby mezi sebou vybrali jednoho zástupce, který bude telefonické i osobní informace předávat rodině. S větším počtem osob není možné z časových důvodů denně komunikovat, byla by tak narušována péče o nemocné.