Rozhovor s MUDr. Sanislavem Martanem, primářem GPO v pořadu EPICENTRUM

• 3.4.2019

Minulý týden se primář gynekologicko – porodnického oddělení naší nemocnice MUDr. Stanislav Martan stal hostem pořadu EPICENTRUM na téma RIZIKA DOMÁCÍCH PORODŮ.

Celý rozhovor můžete zhlédnout na našich fb stránkách https://www.facebook.com/nemocnice.neratovice/

Nedávná smrt miminka při domácím porodu u Prahy poslala nastávajícím maminkám jasný vzkaz – dobře si rozmyslete, zda chcete riskovat porod bez zdravotníků a možností, které má porodnice. Že se vše začíná komplikovat, pozná totiž laik při domácím porodu velmi obtížně, nebo spíš vůbec. I to je jeden z důvodů, proč jsou tak rizikové, popisoval v pořadu Epicentrum primář z porodnice v Neratovicích Stanislav Martan.

Ženy se pro domácí porody rozhodují často po špatné zkušenosti z prvního porodu, nebo mají také strach, aby jim dítě, jen co ho přivedou na svět, neodnesl někdo v gumových rukavicích pryč. Jsou ale i nastávající maminky, které chtějí zkrátka zažít porod v soukromí. Zvážit ale musejí veškerá rizika, která zrození dítěte může mít pro ně i pro samotné miminko.

„Odhaduje se, že doma porodí asi 200 žen ročně. Celkově u nás rodí každý rok asi 100 tisíc žen,“ uvedl primář Stanislav Martan. Přidal ale i vlastní zkušenost, kdy rodičky, které původně chtěly přivést dítě na svět doma, nakonec skončily na jeho oddělení.

„Když se porod zkomplikoval nebo zastavil, tak se nakonec rozhodly, že pojedou do porodnice. Přijde mi, že jejich počet stoupá, že domácích porodů je víc a možná, že nás čeká ještě vzestup,“ odhadoval Martan.

Zastánci domácích porodů často argumentují počtem domácích porodů v zahraničí. Podle Martana je však potřeba zvážit i odlišnou situaci v jiných zemích. „V Česku není taková infrastruktura, aby porod doma byl bezpečný,“ vysvětloval primář. Záchranáři totiž například nemají tak rychlou dojezdnost, jako je v cizině, zmínil například Holandsko a dojezd do deseti minut. Liší se i vybavenost sanitek, navíc komplikované porody jsou pro ně i z hlediska vzdělání velmi nepříjemným zážitkem.

„Ze sanitky nemůžete udělat operační sál“

„Nemáte v každé sanitce čtyři krevní konzervy a nemůžete z toho udělat operační sál,“ popisoval Martan. „Dnešní záchranáři, když mají před sebou porod koncem pánevním, tak raději postaví paní skoro na hlavu, aby ji dovezli a nemuseli rodit v sanitce, to prostě nejde,“ uzavřel.

A v čem může být porod doma zrádný? To, že se začíná komplikovat, sama rodička těžko pozná. „To vám dokáže říct jedině zdravotník, zkušená porodní asistentka, vysvětlil primář s tím, že laik nemá šanci poznat, že se žena dostává do problémů.