Rozhovor s MUDr. Olgou Shemelynets na téma „Vaginální mykózy“
Trápí vás vaginální mykózy? Proč k nim vůbec dochází? Jak je to s výskytem např. mykózy v zimních měsících, a co je příčinou jejich vzniku v těhotenství? Oslovili jsme MUDr. Olgu Shemelynets, lékařku Gynekologického oddělení Nemocnice Neratovice, aby nám odpověděla na několik aktuálních otázek, které nás zajímali.
Nepříjemná infekce, s níž se během života může setkat téměř každá žena, není jen výsadou letních měsíců. Zaskočit vás může i v zimě. Co může být příčinou jejího vzniku právě v zimních měsících a jaké jsou první varovné signály?
Ano, infekce je nepříjemná a bohužel, častá. Kandidy jsou druhým nejčastějším vyvolavatelem poševních infekcí. Předpokládá se, že 75 % žen v reprodukčním věku minimálně 1x za život prodělá vaginální mykózu. Nejčastějším původcem této nemoci bývá kvasinka Candida albicans, která je za normálních okolností součástí vaginální mikroflóry, ve vysokém procentu (cca 40%), se najde i u zdravých žen. Problém nastává v momentě, kdy se přemnoží a naruší poševní mikrobiální rovnováhu a tím i přirozené kyselé prostředí.
Candida albicans si doslova libuje ve vlhkém a teplém prostředí, proto vás může zaskočit může i v zimě. Obzvláště, pokud v tomto období ženy rády navštěvují sauny, vířivky nebo bazény. Prvním varovným příznakem obvykle bývá velmi nepříjemné, často až úporné svědění intimní oblasti, k tomu zarudnutí kůže zevního genitálu a mnohdy doprovázející hustý bílý výtok, který svou hrudkovitou konzistencí může připomínat tvaroh.
A naopak, co může být příčinou jejího vzniku v letních měsících?
Léto, to je koupání (časté koupání v chlorované vodě, ale i v přírodě, hlavně v rybnících a řekách), cestování (zejména jízda na kole) nebo večerní posezení (např. pokud žena zůstane v mokrých plavkách, těsné a neprodyšné oblečení). Všechny tyto aktivity mohou mít na svědomí intimní problémy.
Existuje souvislost mezi vznikem mykózy a stresem?
Ano, určitě, existují však i další věci, na které si musíme dávat pozor. A ty už nesouvisí pouze s letními měsíci. Stres, celkové zhoršení zdravotního stavu, snížení imunity, onemocnění léčená antibiotiky, ale i nevhodné spodní prádlo mohou být také příčinou mykózy.
Jak ovlivňuje jídelníček vznik vaginální mykózy? A jak je to s alkoholem?
Nedostatečný pitný režim a nadměrná konzumace sladkostí mohou byt rizikovým faktorem vzniku infekce. Z jídelníčku je třeba striktně vyškrtnout rafinovaný cukr a omezit jednoduché sacharidy (banány, hrušky, švestky). Pozor hlavně na sušenky, čokoládu, kompoty, limonády, marmelády a podobné potraviny. Je také dobré alespoň načas vynechat droždí, kynuté pečivo, plísňové sýry, hrozny a rozinky, ocet, a určitě alkohol – pivo a víno.
Jaké jsou nejtypičtější příznaky, podle kterých žena může poznat, že jde o mykózu, nikoli o jiný problém?
Klasicky se projevuje svěděním nebo pálením zevních rodidel, tvarohovitým výtokem. Výtok může být nejprve vodnatý a později nabývá tvarohovitou konzistenci. K běžným projevům poševní mykózy patří také otok zevních genitálů, nepříjemný pocit při močení, bolest při pohlavním styku a občasný tlak v podbřišku. Většinou nebývá zápach.
Příznaky většinou začínají týden před začátkem menstruace a během krvácení se lehce zmírňují.
Proč léčba antibiotiky napomáhá vzniku vaginálních mykóz? Jakou prevenci byste čtenářkám doporučila?
Antibiotika způsobují narušení bakteriální mikroflóry. Proto systémovou terapii antibiotiky z jakéhokoliv důvodu je rozumné zajistit preventivní aplikaci antimykotik a úpravou poševního prostředí.
Myslíte si, že může riziku vzniku vaginální mykózy zabránit i používání vhodného přípravku pro intimní hygienu?
Hygiena je velmi důležitá a může se vznikem vaginální mykózy souviset. Nebezpečná však není pouze nedostatečná hygiena, problémem může být i ta přehnaná. Ženy s výtoky často zkouší nejrůznější výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory však zhoršují křehkou bakteriální rovnováhu v pochvě. Vhodné je používání mýdel pro intimní hygienu s kyselinou mléčnou.
Vaginální mykóza může potrápit i ženy v těhotenství. Jaké jsou příčiny vzniku a jaké jsou její příznaky?
Se stoupající hladinou estrogenu se zvyšuje obsah glykogenu, a tím pádem se snižuje kyselost v pochvě. To jsou vhodné podmínky pro množení kvasinek. Sliznice pochvy se také vlivem estrogenu stává citlivější a vnímavější ke kvasinkám. Klinicky se projevuje stejně jako i u netěhotných.
Je rozdíl v léčbě mykózy u těhotných žen a u žen netěhotných?
Léčba mykózy během těhotenství je poněkud obtížnější než u netěhotných žen. Odpověď na léčbu bývá pomalejší, nicméně infekci je třeba léčit. Může se totiž stát, že při vleklé nebo silné neléčené infekci kvasinky proniknou děložním hrdlem a infikují plodovou vodu. Dítě se pak rodí s příznaky vrozené kandidózy. Léčba mykózy v těhotenství je tedy nutností vzhledem ke zdraví dosud nenarozeného dítěte. Po porodu dochází k ustálení hladiny hormonů a vše se vrátí do normálu.
Jaká je prevence vaginální mykózy?
Důležitá je dostatečná hygiena, ne však příliš přehnaná a už vůbec se nedoporučují výplachy pochvy. Vhodné je nošení bavlněného spodního prádla místo syntetických materiálů, strava s nižším obsahem cukrů a užívání probiotik, například i jogurtů se živými kulturami. Je třeba si uvědomit, že škrábáním postižené oblasti se infekce ještě zhorší.
Mykóza se často vrací. Co musíme udělat proto, aby se účinně vyléčila?
U některých žen přináší léčebný efekt systémová enzymoterapie a desenzitizace kandidovým antigenem (směs inaktivovaných lyofilizovaných kandid). Ale bohužel dosud chybějí rozsáhlejší studie, které by efekt této léčby potvrdily.
Pokud cítíme, že nám v pochvě propuká mykóza, jaká je první pomoc?
Při vaginální mykóze používejte volně dostupné přípravky určené na jejich řešení. S výběrem vhodných přípravků Vám poradí lékárník.
V jakých případech si můžeme mykózu léčit koupeným přípravkem v lékárně a v jakém případě musíme vyhledat lékaře?
Pokud samoléčba do 3 dnů nezabrala a pokud se potíže vyskytnou častěji než čtyřikrát za rok. Při současném výskytu horečky nad 38 °C, zimnici, bolesti v podbřišku nebo bolesti v bedrech, nevolnosti, vaginálního krvácení a nebo pálení při močení, při netypicky zapáchajícím výtoku, v přítomnosti hnisavého výtoku, někdy zároveň z močové trubice. Nedoporučuje se používat volně dostupné prostředky k léčbě mykóz u mladistvých dívek a v těhotenství, naopak, je třeba se poradit s lékařem a infekci důsledně léčit, aby se předešlo případným komplikacím.
O NÁS: V rámci Gynekologického oddělení nabízí Nemocnice Neratovice služby zahrnující jak péči z oblasti gynekologie, tak i z oblasti gynekologické operativy. Pro klientky je připravena individuální a komplexní péče, v rámci které je prováděno celé spektrum operací s důrazem na laparoskopické (miniinvazivní) operační techniky a zavádění nejnovějších postupů. Gynekologické ambulance nabízejí léčebnou péči včetně širokého spektra preventivních vyšetření. Profesionální tým nemocnice respektuje soukromí klientek a sází na osobní přístup ke každé z nich. Od roku 2008 patří Nemocnice Neratovice do skupiny VAMED MEDITERRA, která je členem mezinárodního holdingu VAMED, který je vedoucím globálním poskytovatelem celé řady služeb pro nemocnice a další zdravotnická a lázeňská zařízení ve světě.