ČLÁNEK – Jaké jsou výhody práce v menší nemocnici?

• 6.9.2022

Jaké jsou výhody práce v menší nemocnici?

Otázka, kterou si alespoň jednou v životě položil při rozhodování, kde začít svoji kariéru, snad každý medik. Zda začít pracovat ve velké fakultní nemocnici, nebo v menší městské. Při hledání nového pracovního místa si z personálních nabídek vybíráme podle kritérií, která jsou pro nás důležitá. Pro někoho to může být vzdálenost pracoviště od domova nebo prostředí, pro jiného benefity od příspěvků na stravování, dopravu, po formu vzdělávání nebo možnost školky pro ratolesti. V neposlední řadě rozhoduje také pověst konkrétního zařízení. Absolventi pak vyhledávají zejména ta pracoviště, ve kterých nabízejí důkladné zaškolení a pomoc při adaptaci na náročné povolání ve zdravotnictví.

I v menších nemocnicích se dá dělat velká medicína

Ne každý chce pracovat ve velkých či přímo fakultních nemocnicích. Někdo naopak oceňuje výhody menších pracovišť, jakým je například Nemocnice a Porodnice Neratovice. Neratovická nemocnice je známá nejen jako poskytovatel multioborové intenzivní péče v čele s multidisciplinárním týmem vysoce erudovaných lékařů hlavních oborů medicíny a vzdělaným ošetřovatelským týmem, ale také jako místo se vstřícným a otevřeným přístupem k zaměstnancům.

Lékařský ředitel neratovické nemocnice, MUDr. Michal Scheinost, zároveň zastává i funkci primáře Interního oddělení. Je tedy člověkem, který neztrácí kontakt ani s reálným provozem nemocnice, ani s pacienty a kolegy. „Každý pacient má svá přání a představy, stejně tak i každý kolega v nemocnici. Práce v menším kolektivu nebývá tak konkurenční jako ve velkých nemocnicích. Díky tomu si více nasloucháme a snažíme si vzájemně vyhovět. A i v menší nemocnici se dá dělat velká medicína. Kvalitní praxí se u nás po několika letech naučí absolvent mnohem více než např. spolužák na stejném oddělení fakultní nemocnice. Rovněž spektrum výkonů, ke kterým se u nás mladý lékař dostane, bývá širší,“ uvádí MUDr. Scheinost. Dodává, že v menší nemocnici je snazší si vybudovat rodinné, přátelské prostředí, ve kterém se dá pracovat i po celý život.

V neratovické nemocnici podporují profesní růst také nelékařských zdravotnických pracovníků, a to například tím, že praktickým sestrám plně hradí zvýšení kvalifikace na vyšších odborných zdravotnických školách a zájemcům o sanitářské profese sanitářské kurzy. Na výhody práce v prostředí menšího zdravotnického zařízení poukazuje i hlavní sestra nemocnice Monika Kalinová: „Na kolegiálním přístupu si zakládáme. Nebývá u nás problém, aby si sestra čas od času neplánovaně vyměnila službu nebo vzala dovolenou. Snažíme se našim pracovníkům vyhovět, jak jen to jde. Zároveň nám ale záleží na kvalitě odvedené práce. Naše pracoviště je vhodné i pro absolventy zdravotnických škol, protože máme prostor je naučit vše potřebné.“

Nemocnice a Porodnice Neratovice získala za několik posledních let řadu ocenění. Např. 1. místo „Nejlepší nemocnice kraje roku 2021“ z pohledu hospitalizovaných pacientů či 2. místo „Nejlepší nemocnice kraje roku 2018“ z pohledu zaměstnanců.

Skutečnost, že má neratovická nemocnice řadu kladných hodnocení od pacientů souvisí i se spokojenými pracovníky, kterým jsou poskytnuty adekvátní podmínky pro práci a náležité finanční ohodnocení. Díky tomu pak mohou svoji práci dělat s elánem a nasazením.