Rozhovor s vedoucím údržby Oldřichem Pazderkou

  • Neratovice
  • 8.11.2022

„Jsem kutil i doma, tam ale povinnosti trochu odkládám. Práce údržbáře v nemocnici mě baví díky různorodosti,“ říká Oldřich Pazderka

Rozhovor s Oldřichem Pazderkou, vedoucím údržby v neratovické nemocnici o tom, jaká je jeho náplň práce, co vše je třeba hlídat v nemocničním prostředí, ale také o tom, jestli se kutilství věnuje i doma a jak tráví volný čas.

Oldřichu, vy jste vedoucím údržby v neratovické nemocnici. Co všechno taková práce obnáší a za co máte zodpovědnost?

Moje práce je velice různorodá a obsahuje široké pole činností. V první řadě se staráme o bezproblémový chod nemocnice, kde se provádí každodenní běžné opravy od protékajícího WC, oprav zámků u dveří, ucpaných odtoků u umyvadel, přes výměny prasklých zářivek, po montáže nových zařízení. Ale není to jen o opravách, provádíme i činnosti jako třeba natírání radiátorů, kompletní výměna zářivek za úspornější ledkové atd. Odpovědnost je skoro za vše, co se nemocnice (budovy) týká. Jsou to revize elektro, medicinální plyny, požární klapky, hasicí přístroje, výtahy, klimatizace, vzduchotechnika, záložní zdroj energie (dieselagregát) atd. Jsou určité oblasti, se kterými mi pomáhají kolegové K. Smrž (klimatizace, vzduchotechnika) M. Srb (elektro). Musím říci, že máme dobrý tým a vzájemně se při potřebné spolupráci doplňujeme. Do mé kompetence spadá i úklid v celé nemocnici, který má na starosti paní Jandourková a odpadové hospodářství, což znamená vést evidenci o odpadech. Pokud je potřeba najít v oblasti údržby nového dodavatele, je to spojeno s vypisováním výběrových řízení a hledáním dodavatelů na větší opravy, které nejsme schopni zvládnout vlastními silami. Jedná se třeba o větší stavební úpravy, zkrášlení nemocnice apod. V naší nemocnici máme také k dispozici služební vozidlo Škoda Fabia, kterým převážíme krevní vzorky do naší sesterské nemocnice Mělník, dopravujeme dusík pro kožní ambulanci, záložní krev pro laboratoř a v případě potřeby převážíme i krev z transfuzní stanice z Mladé Boleslavi.

Jak vypadá váš běžný den? Popište, prosím, svou každodenní pracovní náplň.

Na toto je velice těžká odpověď, protože každý den se děje něco jiného a každý den na nás „vyskočí“ jiný problém. Jak jsem již uvedl, jsou to běžné opravy dle potřeb nemocnice, které se z oddělení přenáší na údržbu pomocí helpdesku, který s kolegy ráno po příchodu do práce vyhodnotíme a pustíme se do těch nejdůležitějších oprav, takže každý den je úplně jiný. Náš tým je v pohotovosti 24 hod denně, 7 dní v týdnu, v případě že by došlo k nečekaným událostem, vyžadujících náš zásah.

Jak dlouho se v této oblasti pohybujete? Je pro Vás tato práce i koníčkem?

V oblasti údržby jako takové se v nemocnici pohybuji od dob, kdy jsem nastoupil jako vedoucí údržby zde v Nemocnici Neratovice. Ano, vzhledem k tomu, jak jsem již uvedl, každý den je jiný a to mě na mé práci baví nejvíc, není to jednotvárná práce jako třeba na výrobní lince u pásu.

Když se zeptám trochu laicky, byl jste odjakživa kutil? Vedl Vás k tomu někdo?

Ano. Pocházím z rodinného domku a můj otec si vše doma dělal sám a já jsem se již od malička okolo něho motal a hodně jsem se od něj naučil, ať už to byla práce s kovem, zedničina nebo klasické malování. Po vojně jsem se oženil, koupil malý starší domek a zkušenosti z mládí se mi opravdu hodily. Co jsem nevěděl, jsem vždy nějak zkusil, kolikrát se to sice nepovedlo, ale zkoušel jsem to znovu a lépe. Tím člověk získával zkušenosti. Jak se říká „Chybami se člověk učí“.

Setkal jste se v nemocnici s nějakým bizarním problémem, na který byly i vaše zkušenosti krátké?

Nemocnice je velice specifická a její údržba je trošku jiná než doma. Práce jako taková je stejná, ale kontrol a revizí dle legislativy je daleko více. Hlavně v začátcích jsem s tím měl trošku problém, ale postupem času jsem si díky kolegům vypracoval systém, který se zaběhl a již celkem funguje, ale vždy je co zlepšovat.

Pracoval jste někdy mimo nemocniční prostředí? Pokud ano, v čem se práce v oblasti údržby liší právě od nemocnice?

Práce v Nemocnici Neratovice je moje první práce v nemocničním prostředí, ale vždy jsem pracoval jako vedoucí pracovník, což znamenalo vedení podřízených, a to je skoro všude stejné. Záleží na specifikaci oboru.

Fungujete jako údržbář, kutil a „hodinový manžel“ i doma, nebo i vy domácí úkony s radostí odkládáte?

Ano, vlastním rodinný dům a i doma si většinu oprav, modernizací, vylepšování si dělám sám. I doma jsou činnosti, které dělám bez odkladu, ale určité věci (hlavně ty, které chce přítelkyně) a nepřipadají mi důležité, trošku odkládám. Ale časem na ně stejně dojde a realizují se.

Co nejraději děláte po pracovní době? Jaké jsou vaše záliby?

Jak jsem uvedl, vlastním rodinný dům s větší zahradou a kolem domu a zahrady je vždy dost práce. Úplně nesnáším zimu, kdy musí být člověk zavřený doma a nemůže něco dělat venku. Takže největší odpočinek pro mě je práce na zahradě, například sekání trávy (u toho si odpočinu nejvíce). V zimě topím doma dřevem, takže i práce s pilou mě baví. Pokud mi čas dovolí, rád jezdím na kole a chodím plavat.

Při čem si nejvíce odpočinete a oprostíte se od starostí?

Jsou tři činnosti, u kterých zapomenu na vše a opravdu si odpočinu. První je sauna – již 30 let navštěvuji každý týden saunu, a to je hodně velký relax a odpočinek. Druhá je vaření, ale na to musím mít náladu (asi tak 1x za dva měsíce). A třetí – má oblíbená udírna. S tím je spojeno hodně práce, ale je to úplně jiné.

A poslední otázka, co vás na vaší práci opravdu baví?

Jedním slovem „různorodost“, každý den děláte něco jiného.